Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność i jak sobie z tym poradzić?

Problemy ze snem zaliczają się do tych dolegliwości, których na pewno nie powinno się lekceważyć. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różnorodne, a dodatkowo wiele osób bagatelizuje ten stan, uważając go za przejściowy i zwalając na karb na przykład stresu czy zmęczenia.

 

Nie należy jednak lekceważyć takich problemów, ponieważ utrzymujące się problemy ze snem prowadzą do zwiększenia podatności na stres, zmniejszeniu koncentracji i w efekcie mogą również być przyczyną powstawania kolejnych problemów zdrowotnych. Jeśli mowa o bezsenności, jest to stan w którym pomimo odpowiednich warunków sen nie nadchodzi. Jeśli taka sytuacja zdarza się raz na pewien czas, to zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju, jednak jeśli występuje 2 – 3 razy w tygodniu wówczas należy działać.

 

Jakie mogą być przyczyny bezsenności?

Problemy ze snem mogą mieć bardzo różnorodne podłoże. Do najczęściej wymienianych zalicza się:

 

– stres
– choroba
– przyjmowane leki
– nieodpowiednie warunki do snu
– niedobory witamin i minerałów

 

W przypadku stresu i choroby najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Tak samo należy się skonsultować z nim, jeśli dolegliwości występują po przyjmowaniu leków. Gdy mowa o nieodpowiednich warunkach snu, warto pamiętać iż temperatura w sypialni nie powinna być zbyt wysoka, a przed spaniem dobrze jest także przewietrzyć pomieszczenie, bez względu na porę roku. Ważne jest także wygodne łóżko, odpowiednio dobrana kołdra oraz piżama. Jeśli mowa o niedoborach witamin i minerałów, to wiele osób nie ma pojęcia, że ich brak w organizmie może objawiać się właśnie bezsennością.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

Jakie witaminy na bezsenność?

Jeśli mowa o niedoborach witamin jako przyczynie bezsenności to w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się witaminie D. Jej niedobory wpływają na wiele aspektów funkcjonowania organizmu, zbyt niski poziom jest przyczyną zmęczenia, zmiany wyglądu skory i właśnie bezsenności. Jako że ma ogromny wpływ na kości, jest jedną z tych witamin, które w odpowiednio podanej dawce podaje się już noworodkom.

 

Witamina D dostarczana jest do organizmu w sposób naturalny, jednak do tego niezbędne jest słońce. Promienie słoneczne bowiem pomagają dostarczać do organizmu odpowiednią jej ilość, dlatego ważne jest wystawianie skóry na słonce, aby uzupełnić poziom witamin. Jednak w okresie od jesieni do wiosny słońca jest o wiele mniej i tym samym do organizmu dostarczana jest znacznie mniejsza ilość witaminy. Dlatego powinno uzupełniać się niedobory poprzez suplementowanie odpowiednio dobranej dawki witaminy D. Aby sprawdzić, czy w organizmie występują niedobory witaminy D, można to sprawdzić wykonując badanie z krwi. Jeśli niedobory nie są duże, można bez problemu nabyć suplementy zawierające witaminę D w aptece.

 

W przypadku znacznych niedoborów najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia odpowiednich działań. Suplementowanie dużymi dawkami witaminy D powinno bowiem być przeprowadzane pod kontrolą lekarza, gdyż nadmiar witaminy D również nie jest dla organizmu dobry. Należy pamiętać, aby witaminę D przyjmować rano, wieczorem bowiem może uniemożliwiać odpowiedni sen.

 

Witamina B i E – przyjaciele snu

Poza witaminą D, tak istotną dla organizmu w przypadku problemów ze snem wato suplementować również witaminy B i E. Witaminy z grupy B pomagają w wydzielaniu melatoniny, niezbędnej do właściwego i spokojnego snu. Dobrze jest przyjmować kompleks witamin z tej grupy, bowiem wpływają one korzystnie na pracę całego organizmu.

 

Wyciszyć się i dzięki temu spokojniej spać pomaga również witamina E. Często przyjmuje się jej zbyt mało, aby poziom w organizmie był odpowiedni.

 

 

Przewiń do góry