Jakie choroby wywołują bezsenność?

Być może często przesiadujesz do późna, bo lubisz dobre imprezy, a teraz (niespodzianka!) jesteś zmęczony. Albo pracujesz do późnych godzin porannych, aby wywiązać się z terminów na czas w pracy. To nie są objawy braku snu. Bezsenność występuje wtedy, gdy mimo największych starań nie możesz zasnąć lub nie jesteś w stanie utrzymać snu przez dłuższy czas.

 

Jak niedobór snu wpływa na Twój organizm?

 

Niedobór snu może sprawić, że będziesz zrzędliwy, niespokojny, zmartwiony i smutny. Trudniej jest też jasno myśleć i przypominać sobie pewne rzeczy. Jest też bardziej prawdopodobne, że ulegniesz wypadkowi samochodowemu lub innemu wypadkowi, raniąc siebie lub kogoś innego. Bezsenność wiąże się z otyłością, wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i chorobami serca.

 

Co może pomóc?

 

Aby przywrócić prawidłowy rytm snu, zacznij od swojej sypialni. Powinna ona być ciemna, cicha, bezpieczna, przytulna i chłodna. Należy unikać kofeiny, która nawet w niewielkich ilościach może wywołać bezsenność. Przed położeniem się do łóżka należy wziąć gorącą kąpiel, poczytać lub wykonać delikatne ćwiczenia rozciągające. Unikaj głośnych zajęć, trudnych rozmów i ciężkich, tłustych posiłków. Rano należy korzystać z promieni słonecznych, a wcześniej uprawiać aktywność fizyczną.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

 

Jakie choroby wywołują bezsenność?

 

 1. Stres: Bezsenne noce zdarzają się często po utracie pracy lub śmierci bliskiej osoby. O ile ustąpi ona samoistnie w ciągu kilku nocy, lekarz może zakwalifikować ją jako bezsenność ostrą. Długotrwały lęk, zaburzenia lękowe, ataki paniki i zespół stresu pourazowego mogą przyczyniać się do uporczywej bezsenności, która jest bardziej niebezpieczna.
 2. Nieregularne godziny snu: Zaburzone godziny mogą powodować, że nie śpisz, kiedy jest pora na sen. Być może jest to spowodowane nieregularnym snem, długą podróżą z innej strefy czasowej, pracą do późna lub zmianą pracy. Niektóre osoby mają po prostu zmieniony rytm okołodobowy, który powoduje, że nie są one zsynchronizowane ze zwykłymi czynnościami, co utrudnia im zasypianie o „normalnej” porze.
 3. Choroby umysłowe: W ponad połowie przypadków pewną rolę odgrywa problematyczny stan psychiczny. Osoby cierpiące na depresję są znacznie bardziej narażone na problemy ze snem, w tym bezsenność. Występują także zaburzenia lękowe, dwubiegunowe i obsesyjno-kompulsywne. Sposób, w jaki śpisz, może być źródłem informacji o rodzaju choroby, na którą cierpisz. U pacjentów szukających terapii bezsenności nierzadko rozpoznaje się u nich choroby psychiczne.
 4. Problemy z oddychaniem: Silne chrapanie może oznaczać bezdech senny, który uniemożliwia Ci oddychanie i może Cię obudzić setki razy w ciągu jednej nocy. Możesz tego nie pamiętać, ale następnego dnia możesz czuć się ociężały. Czasami jest to związane z wagą, ale nie zawsze. Alergie nosowe i astma również mogą zaburzać oddychanie. Lekarz może zbadać pacjenta pod kątem tych schorzeń, a także pomóc w ich zwalczaniu i leczeniu.
 5. Demencja: Oprócz utraty pamięci, choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji mogą powodować u niektórych osób niepokój, kiedy powinny zasypiać. Określa się to mianem „syndromu zachodzącego słońca”. Około pory snu osoba może stać się zdezorientowana, niespokojna lub wrogo nastawiona, zaczyna chodzić, kołysać się, a nawet błądzić. Tendencja ta zmniejsza się z czasem, ale może powodować, że osoba nie śpi przez całą noc.
 6. Ból: Ból, czy to spowodowany zapaleniem stawów, przewlekłymi problemami z kręgosłupem, rakiem, czy inną dolegliwością, może uniemożliwiać spokojne zasypianie lub zakłócać sen. Co gorsza, brak snu może nasilać dolegliwości, tworząc błędne koło. Konieczne może być leczenie objawów niezależnie od choroby, która je wywołuje.
 7. Swędzenie skóry: Łuszczyca i egzema mogą powodować tak straszne pieczenie i swędzenie skóry, że tylko o tym możesz myśleć. Liczenie owiec nie będzie Cię rozpraszać. A jeśli już zaśniesz, możesz drapać się tak intensywnie, że się obudzisz! Na szczęście są rzeczy, które można zrobić, aby uspokoić skórę. Jeśli nie wiesz, co jest przyczyną swędzenia, lepiej skonsultuj się z lekarzem.
 8. Choroba parkinsona: Osoby cierpiące na tę chorobę śpią krócej i budzą się częściej niż inni w ich wieku. Zaburza ona sygnały mózgowe i nerwowe, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu sennego i budzenia się na siusiu. Wydaje się, że choroba zaburza także krytyczny stan snu REM. Lęk i rozpacz również mogą powodować problemy ze snem. Z drugiej strony, leki, które pomagają w zasypianiu, mogą u niektórych osób z chorobą Parkinsona powodować dalszą dezorientację.
 9. Menopauza: W średnim wieku organizm kobiety stopniowo przestaje produkować progesteron i estrogen. Zmieniająca się równowaga hormonów, a także inne zmiany, które zachodzą w życiu w tym okresie, mogą sprawić, że będziesz bardziej podatna na takie czynniki jak stres, który może zakłócać sen. Silne uderzenia gorąca, czyli skoki adrenaliny, które podnoszą temperaturę ciała, mogą być tak nieprzyjemne, że budzisz się zlana potem, często wiele razy każdej nocy.
 10. Zespół napięcia przedmiesiączkowego: Kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) lub poważniejsze zaburzenia dysforyczne przedmiesiączkowe (PMDD) mogą mieć trudności z zasypianiem. Zwykle występuje to tuż przed lub w trakcie miesiączki. Zmiany hormonów mogą wpływać na temperaturę ciała i wytwarzanie melatoniny, hormonu snu. Ponadto zmiany emocjonalne spowodowane przez PMS lub PMDD mogą utrudniać uzyskanie przyzwoitego snu w nocy.
 11. Bezsenność (pierwotna): Oznacza to, że nic w otoczeniu, zdrowiu fizycznym ani samopoczuciu emocjonalnym pacjenta nie wydaje się powodować zaburzeń snu. Lekarze uważają, że mózgi niektórych osób są po prostu bardziej uważne – być może zbyt czujne – kiedy powinny spać. Nie jest oczywiste, dlaczego tak się dzieje, choć może to być spowodowane fizyczną zmianą w mózgu, być może dziedziczną. Naukowcy wciąż badają różne przyczyny takiego stanu rzeczy.
Przewiń do góry