Czy hipnoza może pomóc w leczeniu bezsenności?

Hipnoza (znana także jako „hipnoterapia”) jest często promowana jako naturalne lekarstwo na uporczywe zaburzenia snu, które podobno dotyka co roku miliony Polaków. Chociaż hipnoza nie była szeroko badana w leczeniu bezsenności i innych problemów związanych ze snem, dostępne dowody sugerują, że może być przydatna w uzyskaniu lepszego snu.

 

Wpływ hipnozy na sen

Hipnoza jest stanem psychicznym przypominającym trans, w którym osoba zahipnotyzowana odczuwa głębokie odprężenie, koncentrację i zwiększoną podatność na sugestie. Twierdzi się, że hipnoza umożliwia lepszy dostęp do nieświadomego umysłu danej osoby, a jednocześnie zmniejsza prawdopodobieństwo, że osoba ta może wprowadzić do procesu terapii świadome obawy, lęk lub przekierowania.

 

Hipnoza jest powszechnie stosowana w celu zmiany nawyków i emocji, które mogą przyczyniać się do przewlekłych problemów zdrowotnych ze względu na jej zdolność do promowania receptywności (np. bezsenność i inne zaburzenia snu).

 

Jak wywoływana jest hipnoza?

Chociaż hipnoza jest często wprowadzana przez hipnoterapeutę, metody samohipnozy są powszechnie stosowane w leczeniu bezsenności.

 

Pod wieloma względami hipnozę można porównać do uczucia utraty poczucia czasu podczas oglądania filmu lub śnienia. Nie mamy halucynacji, ale przestajemy aktywnie zwracać uwagę na nasze fizyczne otoczenie i koncentrujemy się na rzeczywistości wewnętrznej. W związku z tym samohipnoza nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wyobrażenia kierowane to sprawdzona technika autohipnozy; kilka z nich jest dostępnych w Internecie lub w formie nagrań, można też opracować własne. Proste obrazy mogą obejmować widzenie, jak poszczególne części ciała stają się coraz cięższe, jak zasypiamy w windzie lub jak odpoczywamy w ciepłym słońcu.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

 

Wykorzystanie hipnozy do zasypiania

Jeśli masz uporczywe problemy ze snem, koniecznie udaj się do lekarza, aby upewnić się, że nie są one oznaką poważniejszego schorzenia (np. bezdechu sennego). Samodzielne leczenie, jak również unikanie lub odkładanie na później tradycyjnej opieki zdrowotnej, może mieć katastrofalne skutki.

 

Lekarz może również skontaktować Cię z hipnoterapeutą lub zaproponować inne materiały (takie jak książki lub nagrania audio), które pomogą Ci nauczyć się autohipnozy w celu poprawy jakości snu.

 

Oprócz hipnozy warto rozważyć także terapie oparte na pracy z ciałem i inne naturalne sposoby na dobry sen.

 

Jeśli po wypróbowaniu kilku naturalnych sposobów na poprawę jakości snu nadal nie możesz zasnąć, powinieneś udać się do specjalisty. Zaburzenia snu mogą być spowodowane umiarkowanym zamartwianiem się lub innymi problemami, ale mogą też wynikać z poważniejszych problemów medycznych lub psychologicznych.

Przewiń do góry