Czy ból głowy ma związek z bezsennością?

Ból głowy i bezsenność

 

Problemy ze snem są często postrzegane jako czynnik mający szkodliwy wpływ na życie człowieka. Istnieje kilka zmiennych, które przyczyniają się do zaburzeń snu, co w efekcie może prowadzić do bólu głowy. Większość ludzi kojarzy ból głowy z brakiem snu, ale przyczyną może być także nadmierne wysypianie się. Jednak w tym artykule omówimy po prostu, w jaki sposób bezsenność może wywoływać ból głowy.

 

Związek pomiędzy bezsennością a bólami głowy

 

Dobry sen może pomóc w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Z kolei brak snu może mieć negatywny wpływ na życie człowieka i wywoływać bóle głowy. W większości przypadków osoby, które cierpią na silne bóle głowy, obwiniają za nie bezsenność. Bezsenność upośledza zdolność człowieka do zasypiania. Bezsenność wpływa nawet na wykonywanie codziennych zadań, utrudniając skupienie uwagi.

 

Przyczyny bólu głowy

 

Problemy z zasypianiem to coś, czego doświadczają wszyscy. Z kolei osoby, które cierpią z tego powodu codziennie, mogą mieć trudności z zasypianiem i nabawić się silnych i częstych bólów głowy. Źródłem bólu głowy lub migreny może być zmiana wzorców snu. W większości badań wykazano związek między snem a bólami głowy, choć nie można jednoznacznie stwierdzić, czy brak snu powoduje bóle głowy, czy też migreny wywołują trudności ze snem. W każdym razie istnieje wyraźny związek między bezsennością a bólami głowy.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

 

Domowe środki zaradcze

 

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby złagodzić napięciowe bóle głowy:

 

  1. Zmniejsz poziom stresu, ćwicząc, stosując techniki relaksacyjne lub uczęszczając na terapię.
  2. Przez 5 do 10 minut przykładaj do głowy ciepły lub zimny okład. Może to pomóc w złagodzeniu dyskomfortu.
  3. Dwie kolejne opcje to akupunktura i masaż.

 

Poniższe domowe sposoby mogą również pomóc w łagodzeniu objawów migreny:

 

  • Strategie relaksacyjne
  • Kiedy czujesz, że zaczyna boleć Cię głowa, usiądź w ciemnym, cichym pomieszczeniu i przyłóż zimny kompres do karku oraz delikatnie masuj nieprzyjemne miejsca na czole.
  • Akupunktura
  • Terapia poznawczo-behawioralna
  • Suplementy takie jak witamina B-2, koenzym Q10 i magnez.

 

Podsumowanie

 

Naukowcy odkryli wyraźną zależność między brakiem snu a migreną i napięciowymi bólami głowy. Niedobór snu obniża próg bólu w organizmie, przez co jest on bardziej podatny na bóle głowy.

 

Z drugiej strony, różne leki, domowe sposoby leczenia i odpowiednia higiena snu mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu tych bólów głowy. Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, jakie terapie będą dla Ciebie najbardziej pomocne.

 

Przewiń do góry