Czy bezsenność jest genetyczna?

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się spędzić bezsenną noc – lub kilka – chodząc po domu lub licząc owce, czytając najnudniejszą książkę jaką udało Ci się znaleźć, lub próbując wszystkiego by zasnąć – być może zastanawiasz się, co jest przyczyną bezsenności i co możesz zrobić, by ją powstrzymać. Nie jesteś sam. Ta tajemnicza choroba snu ma wpływ na każdy element Twojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego i dotyka nawet 20% Polaków.

 

Bezsenne noce prowadzą do męczących dni. Podobnie jak wiele osób cierpiących na bezsenność, możesz mieć zamknięte oczy, gdy głowa trafia na poduszkę, ale nigdy nie udaje ci się zasnąć. Zamiast tego w nocy nie śpisz i pytasz: „Dlaczego właśnie Ja?”. Dlaczego masz trudności? Dlaczego masz problemy z zasypianiem? Czy jest coś, czego możesz spróbować lub zrobić, bo nic czego próbowałeś, nie działa? Czy twoja bezsenność jest chorobą dziedziczną, którą musisz zaakceptować i nauczyć się z nią żyć?

 

Przeprowadzona analiza ludzkiego genomu wykazała, że bezsenność ma przynajmniej częściowo podłoże dziedziczne. Nie wyklucza to jednak możliwości znalezienia lekarstwa na uporczywą bezsenność. Choć bezsenność nie zawsze jest łatwa do wyleczenia i pokonania, dostępne są różne skuteczne metody leczenia, a lekarze specjaliści ds. snu mogą pomóc w znalezieniu idealnego rozwiązania dla Ciebie.

 

Nie powinieneś się martwić, że będziesz spędzać noce na walce o sen. Bezsenność jest uleczalna.

 

Bezsenność dzieli się na dwa rodzaje: ostrą i przewlekłą. Stresujące wydarzenie w życiu człowieka powoduje ostrą bezsenność (rozwód, chore dziecko, terminy w pracy itp.). Bezsenność przewlekła występuje wtedy, gdy stresujący czynnik przenosi się na obawy, że nie będziesz mógł zasnąć, gdy położysz się do łóżka, a same obawy stają się przyczyną bezsenności. Jeśli masz odpowiednie narzędzia, będziesz w stanie poradzić sobie z ostrą bezsennością, zanim stanie się ona bezsennością chroniczną. Bez względu na to, czy odziedziczyłeś skłonność do bezsenności, czy nie, sposób leczenia pozostaje ten sam.

 

Oto, co musisz wiedzieć o tym, jak Twoje geny mogą wpływać na bezsenność i co może oznaczać dla Ciebie dziedziczna skłonność do bezsenności.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

 

Czy bezsenność jest genetyczna? Tak i nie

Choć z bezsennością wiążą się geny, do niemożności zaśnięcia może się przyczynić wiele zmiennych fizjologicznych i psychologicznych. Na przykład niektórzy ludzie cierpią na bezsenność tylko dlatego, że przed snem piją kawę lub napoje energetyczne. Robią to od tak dawna, że mogą nie wiedzieć, że prosta zmiana stylu życia – ograniczenie kofeiny – może być „rozwiązaniem” problemu niespokojnych nocy.

 

Z kolei wiele innych osób może nabawić się bezsenności na skutek uwarunkowań genetycznych, dziedzicząc po rodzicach zestaw genów, który predysponuje je do bezsenności. Może to wynikać z tego, że geny nakazują mózgowi pracować w nocy na najwyższych obrotach lub po prostu utrudniają wejście w sen REM.

 

Nawet jeśli schorzenie ma podłoże genetyczne, bezsenność można leczyć, a terapia jest taka sama niezależnie od tego, czy masz skłonności genetyczne, czy nie. Konsultacja ze specjalistą w zakresie leczenia zaburzeń snu dotycząca najlepszego dla Ciebie planu leczenia pomoże Ci zapanować nad bezsennością i zapewnić sobie dobry sen.

 

Twoje geny nie są tożsame z ekspresją genów

Większość ludzi uważa, że ich geny określają, kim są. Choć geny dostarczają nam wzoru tego, co czyni nas wyjątkowymi jednostkami, nie wszystkie z tego wzoru są wyrażane. Ekspresja genów ma większy wpływ na zachowanie, psychologię i inne aspekty, na które biologia nie ma bezpośredniego wpływu, niż same geny.

 

Ekspresja genów odnosi się do faktu, że pewne części genów danej osoby są wykorzystywane częściej niż inne. Geny to tylko instrukcje, jak wytwarzać pewne białka, które umożliwiają nam funkcjonowanie. Ekspresja genów działa jak przełącznik „on/off”, instruując gen, czy ma wytwarzać składniki budulcowe, które umożliwiają człowiekowi funkcjonowanie. Na przykład, jeśli ktoś regularnie biega lub często podnosi ciężary, geny dla tych białek ulegają ekspresji, a więc powstaje więcej białek kardio lub siłowych. Organizmy mogą dostosowywać się do otoczenia dzięki ekspresji genów.

 

Innymi słowy, aby u osoby z genetyczną skłonnością do bezsenności rozwinęły się problemy ze snem, muszą zaistnieć inne warunki środowiskowe, które „wyzwolą” gen bezsenności. Ponadto, choć badania rodzinne i badania bliźniąt sugerują, że bezsenność jest dziedziczna, osoby, które wcześniej cierpiały na bezsenność, mogą osiągnąć regularny sen.

 

Większe skłonności do bezsenności są dziedziczne, sama bezsenność już nie

Zrozumienie ekspresji genów pozwala nam zrozumieć, dlaczego geny odziedziczone po rodzicach wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia bezsenności, a nie na to czy się ona rozwinie, czy nie. O wzorcach snu decyduje raczej ekspresja genów, a nie same geny. Poprzez swoje nawyki i określone działania możesz wpływać na to, które geny ulegają ekspresji, a które nie.

 

Nie oznacza to, że osoba z genetyczną skłonnością do bezsenności nie będzie miewała bezsennych nocy. Jeśli masz skłonność do bezsenności, powinieneś być bardziej ostrożny w okolicach pory snu. Spoglądanie na telefon lub oglądanie telewizji przed snem może niektórym wydawać się błahostką, ale w Twoim przypadku czynności te mogą aktywować geny, które nie pozwalają Ci zasnąć w nocy.

Przewiń do góry