Co robić w przypadku bezsenności na tle nerwowym?

Nerwica to zaburzenie psychiczne związane z problemami ze snem. Aby znormalizować sen w przypadku bezsenności o podłożu neurologicznym, należy bezzwłocznie zidentyfikować i wyeliminować czynniki prowokujące rozwój zaburzeń czynnościowych.

 

Dlaczego bezsenność pojawia się pod wpływem stresu?

Nerwica jest spowodowana wzmożoną reakcją na traumatyczne sytuacje życiowe. W początkowej fazie zaburzeń psychicznych zaburzone są rytmy snu, wzrasta emocjonalność i pojawia się zmęczenie.

 

Bezsenność jest spowodowana przeciążeniem neuropsychicznym w mózgu, które uniemożliwia przestawienie się na nocny wypoczynek i zatrzymuje jego pracę. Powoduje to, że zamiast spać, osoba myśli o wydarzeniach z poprzedniego dnia lub wspomina złe rzeczy, które wydarzyły się w przeszłości.

 

Rodzaje bezsenności w rozwoju nerwicy

W stanie neurotycznym występują 4 formy bezsenności, z których każda powoduje dyskomfort i przeszkadza w codziennych czynnościach.

Należą do nich:

 

 • Trudności z zasypianiem. Ten rodzaj bezsenności rozpoznaje się, gdy osoba nie jest w stanie zasnąć przez kwadrans po położeniu się do łóżka.
 • Zaburzenia snu. W tym przypadku osoba nie ma snów, ale raczej sen, podczas którego pojawiają się realistyczne koszmary. Wskazuje to na znaczne obniżenie poziomu snu wolnofalowego…
 • Zbyt częste budzenie się. Osoba taka budzi się wielokrotnie w nocy i nie może długo zasnąć, reagując na każdy szmer.

O wczesnym budzeniu się mówimy wtedy, gdy osoba budzi się zbyt wcześnie, nawet w spokojnym otoczeniu.

Jak pozbyć się bezsenności?

Leczenie bezsenności wybiera lekarz neurolog. Uwzględnia się przy tym wiek pacjenta, stopień zaniedbania zaburzeń psychicznych, cechy organizmu i inne czynniki.

 

Często neurolog przepisuje następujące leki:

 

 • leki uspokajające (trankwilizujące), które pomagają wyciszyć centralny układ nerwowy i zmniejszyć jego pobudliwość;
 • środki uspokajające, które pomagają w szybkim zasypianiu;
 • leki psychotropowe, które działają na ośrodkowy układ nerwowy.

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

Zasady leczenia bezsenności emocjonalnej i nerwowej

Bezsenność nerwowa jest powszechnym zjawiskiem, na które cierpi wiele osób. Brak dobrej jakości snu jeszcze bardziej pogarsza kondycję człowieka i powoduje nowe problemy. Dlatego do leczenia bezsenności należy podchodzić w sposób zintegrowany, biorąc pod uwagę stan pacjenta i obraz kliniczny.

 

Nerwica a sen

Problemy ze snem często pojawiają się w okresie depresji lub stresu. Ciężkie stany psychiczno-emocjonalne prowadzą do nerwic. Jest to odwracalne zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego, charakteryzujące się nadmierną reakcją na różne zewnętrzne czynniki traumatyczne.

 

Ta patologia charakteryzuje się niezdolnością mózgu do samodzielnego przejścia w stan spoczynku i kontynuuje funkcjonowanie w nocy. Podczas zasypiania zaczyna przypominać sobie nieprzyjemne wydarzenia, które miały miejsce wcześniej. To dodatkowo pogarsza i tak już trudny stan emocjonalny, powodując zły nastrój i zmęczenie w ciągu dnia.

 

Dystonia wegetatywna jest częstym zaburzeniem nerwowym, które dotyczy całego ciała. Częściej diagnozuje się ją u kobiet, które są bardziej wrażliwe na różne bodźce zewnętrzne. VSD rozwija się w wyniku przepracowania, zdenerwowania, zmęczenia lub szoku emocjonalnego. Patologia ta może prowadzić do napadów paniki, którym towarzyszy tachykardia, ból w sercu i zawroty głowy.

 

Napięcie nerwowe

Zauważono, że osoby, które zaniedbują rutynę odpoczynku, po pewnym czasie mają problemy z zasypianiem. Napięty harmonogram pracy, nocne zmiany, silny stres fizyczny i psychiczny – to wszystko przyczyny przepracowania nerwowego. Jeśli nie zatrzymasz się w porę i nie zmienisz swojej codziennej rutyny, możesz ponieść poważne konsekwencje, takie jak nerwice i depresja.

 

Jak pokonać nerwicę i bezsenność na tle nerwowym?

Problem ten można rozwiązać samodzielnie, ale aby pozbyć się silnego stresu lub depresji, najlepiej udać się do lekarza. Początkowym etapem terapii jest usunięcie bodźców zewnętrznych, które powodują pogorszenie nastroju. Zaleca się spędzanie większej ilości czasu z rodziną lub przyjaciółmi, dzielenie się z nimi swoimi problemami i doświadczeniami.

 

Jakie są zagrożenia związane z bezsennością i jak ją pokonać?

Każdego z nas przynajmniej raz w życiu dręczyła bezsenność, kiedy sen nie przychodzi w nocy, a rano zamiast wigoru pojawia się uczucie zmęczenia i osłabienia. Bezsenność może objawiać się także w inny sposób: sen jest płytki i płytki, a dana osoba może nawet nie słyszeć, co dzieje się obok niej. Osoba śpiąca może często budzić się bez powodu i mieć koszmary senne.

 

Wszystkie te dolegliwości są objawami zaburzeń snu. Istnieje wiele przyczyn rozwoju tej patologii (naukowa nazwa to bezsenność), a bezsenność jest bardzo częsta w nerwicach. Na początkowym etapie można sobie z tym problemem poradzić samodzielnie, ale jeśli zacznie się on nasilać, zaburzenia snu mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka.

 

Kiedy należy podejrzewać zaburzenia snu

Główne objawy, które pozwalają podejrzewać zaburzenia snu, to:

 

 • trudności z zasypianiem. Zdrowy człowiek zasypia niezauważalnie w ciągu 10-15 minut, natomiast w przypadku bezsenności proces zasypiania może trwać kilka godzin, aż do świtu;
 • powierzchowny niespokojny sen, w którym śpiący jest często budzony przez najmniejszy bodziec lub bez powodu;
  koszmary. Prowadzi to do porannego wstawania z łóżka z uczuciem senności i ospałości, zmniejszonej aktywności i trudności w nauce.
 • Drażliwość, zły nastrój, szybkie zmęczenie, nieuzasadniony lęk – to wszystko jest stałym towarzyszem osób cierpiących na bezsenność.

Co ciekawe, sam czas trwania snu nie jest kryterium pozwalającym na rozpoznanie stanu patologicznego. Wynika to z indywidualnych cech organizmu: jedna osoba potrzebuje 9-10 godzin, aby się wyspać, a inna 6-7 godzin. Lenin jest znany z tego, że spał tylko 5 godzin dziennie, a mimo to czuł się normalnie.

 

 

Przewiń do góry