Bezsenność po antydepresantach

Leki przeciwdepresyjne mogą powodować niekorzystne skutki uboczne. Na początku dominują takie objawy, jak nudności, przyrost masy ciała czy problemy ze snem. Wielu pacjentów zauważa poprawę w zakresie tych objawów w ciągu kilku tygodni po przyjęciu leku przeciwdepresyjnego. Jednak w pewnych okolicznościach leki przeciwdepresyjne mogą wywoływać długotrwałe negatywne skutki.

 

Wszelkie działania niepożądane należy omówić z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego. Monitorowanie stężenia we krwi różnych leków przeciwdepresyjnych może pomóc w ustaleniu zakresu skuteczności i zakresu, w jakim można zmienić dawkę w celu zmniejszenia negatywnych skutków. Leki przeciwdepresyjne mogą czasami wywoływać poważne działania niepożądane, którymi należy się natychmiast zająć.

 

W przypadku nasilenia się działań niepożądanych pacjent może być skłonny do samodzielnego przerwania lub zmniejszenia dawki leku przeciwdepresyjnego. Nie jest to dobry pomysł. Objawy mogą pojawić się ponownie, a nagłe odstawienie leku przeciwdepresyjnego może spowodować wystąpienie objawów odstawiennych. Należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszych rozwiązań w danej sytuacji.

 

Bezsenność po lekach antydepresyjnych

Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą powodować bezsenność, utrudniając zasypianie lub utrzymanie snu, co prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia.

 

Rozważ następujące strategie:

 

  • Jeśli lekarz wyrazi zgodę, lek przeciwdepresyjny należy przyjmować rano.
  • Unikaj pokarmów i napojów zawierających kofeinę, zwłaszcza pod koniec dnia.
  • Podejmuj częsty wysiłek fizyczny lub ćwiczenia – ale rób to na wiele godzin przed snem, aby nie zakłócać snu.
  • Jeśli cierpisz na przewlekłą bezsenność, porozmawiaj z lekarzem o przyjmowaniu przed snem leku uspokajającego lub o tym, czy nie pomogłaby umiarkowana dawka uspokajającego leku przeciwdepresyjnego.

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

Podsumowanie

Według niektórych badań różnice genowe mogą odgrywać rolę w skuteczności i niebezpieczeństwie wystąpienia działań niepożądanych różnych leków przeciwdepresyjnych. W rezultacie geny pacjenta mogą, przynajmniej częściowo, decydować o tym, czy dany lek przeciwdepresyjny będzie u niego dobrze działał i czy mogą wystąpić u niego określone działania niepożądane.

 

Niektóre kliniki oferują obecnie pewne badania genetyczne pomocne w wyborze leku przeciwdepresyjnego, ale nie są one przeprowadzane regularnie i często nie są refundowane przez ubezpieczenie.

 

Prowadzone są dalsze badania mające na celu określenie, który lek przeciwdepresyjny może być najlepszym wyborem na podstawie składu genetycznego. Badania genetyczne powinny być jednak stosowane w połączeniu z pełną oceną stanu psychicznego i oceną kliniczną, a nie w ich zastępstwie.

Przewiń do góry