Bezsenność na kacu – jak zasnąć?

Powszechnie wiadomo, że najlepszym lekarstwem po spożyciu alkoholu jest sen. Jednak nie zawsze można o tym zapomnieć, zwłaszcza gdy występują mdłości lub zawroty głowy. Nawet jeśli sen jest możliwy do osiągnięcia, to jest on burzliwy, krótki i płytki. Nie daje on wytchnienia i tylko potęguje zmęczenie. Jeśli taka sytuacja spotka osobę dotkniętą chorobą w ciągu kilku dni po długim upojeniu alkoholowym, możliwe jest wystąpienie delirium tremens.

 

Często alkoholik chce spać, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy alkohol został spożyty w nadmiarze. Pojawia się silne zatrucie, ze wszystkimi objawami zatrucia alkoholowego. a także braku miejsca do spania. Wszystkie wysiłki powinny być skierowane na oczyszczenie organizmu, a po usunięciu objawów zatrucia powinno się móc spokojnie spać.

 

Bezsenność patologiczna pojawia się przy uporczywym piciu, powodując znużenie organizmu i zaostrzenie chorób. Niedobór snu powoduje zmęczenie i senność w ciągu dnia. A te nieprzyjemne skutki mogą utrzymywać się jeszcze przez długi czas po tym, jak mężczyzna zrezygnuje z picia alkoholu.

 

Według ekspertów dzieci, których mamy spożywały alkohol w czasie ciąży, miały problemy ze snem. Wskazuje to na szkodliwy wpływ alkoholu na układ neurologiczny w okresie rozwoju płodowego. Niemożność zaśnięcia mimo rozpaczliwej potrzeby snu nie jest miłym scenariuszem. Długotrwała utrata snu może wymagać pomocy medycznej i zastosowania leków.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

 

Przyczyny bezsenności na kacu

Alkohol jest silnym środkiem depresyjnym. W związku z tym u wielu osób, które już wytrzeźwiały w pijackim stuporze, myśl o prowadzeniu samochodu wywoływała lęk, niepokój lub agresję. Nie mógł zasnąć, dopóki wszyscy się nie uspokoili. Bezsenność na kacu może być długotrwała, zwłaszcza jeśli dana osoba nadużywała alkoholu przez dłuższy czas.

 

Węgiel aktywowany pomaga neutralizować szkodliwe działanie etanolu. Lek należy przyjmować nie tylko zaraz po wypiciu, ale także w kolejnych dniach. Pomaga to w usuwaniu toksyn z organizmu i przyspiesza proces zdrowienia.

 

Dlaczego więc brak snu powoduje kaca? Jedną z przyczyn bezsenności są wahania ciśnienia krwi. Wyższe wartości powodują u pacjenta zawroty i bóle głowy oraz kołatanie serca. Jednak gdy alkohol łączy się z paleniem papierosów, stan człowieka pogarsza się, ponieważ nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Przy tej chorobie nie wolno pić kawy ani herbaty, ponieważ dodatkowo wzmagają one napięcie, powodują przygnębienie i zaburzają ciśnienie krwi.

Niedobór snu jest spowodowany dyspepsją, która jest trudną i prostą przyczyną. Normalny sen zostaje zakłócony, gdy osoba ma dyskomfort, luźne stolce lub zgagę. Po wypiciu jednego drinka większość osób szybko wraca do normalnego rytmu snu. Z drugiej strony długotrwałe upijanie się może uszkodzić mózg i centralny układ nerwowy, co prowadzi do trwałych zaburzeń snu.

 

Pomoc w bezsenności na kacu

Lekarze coraz częściej słyszą pytanie: „Nie mogę spać na kacu, co powinienem zrobić?”. Eksperci odradzają samodzielne leczenie i zwrócenie się o pomoc do wykwalifikowanego lekarza.

 

Lekarze często spotykają się z przypadkami, gdy pacjent chce się szybko uspokoić i zasnąć po spożyciu alkoholu, narkotyków, które mogą pogorszyć stan zdrowia, a czasem prowadzić do poważnych powikłań. Wszelkie napoje alkoholowe nie są kompatybilne z takimi medykamentami jak:

 

Corvalol i Valocordin – interakcja z alkoholem może spowodować śpiączkę, ponieważ zawiera fenobarbital, który sam w sobie jest dość agresywnym składnikiem

 

Afobazol – nie działa w połączeniu z alkoholem, ponieważ jego działanie pojawia się po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia, więc szybkie uspokojenie się po wypiciu alkoholu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów;

 

Fenazepam – najbardziej niebezpieczny w połączeniu z alkoholem, może prowadzić do depresji, myśli samobójczych, poważnych skutków ubocznych. Sen farmakologiczny po spożyciu alkoholu może prowadzić do bezdechu sennego, dławicy piersiowej, nietrzymania moczu, przemijającej amnezji.

 

A jednak, jak szybko przespać kaca, by był nieszkodliwy dla zdrowia? Jeśli po jednorazowym spożyciu dużych ilości alkoholu wystąpią problemy ze snem, zazwyczaj organizm sam radzi sobie z tym problemem, gdy tylko upojenie ustąpi. Wszystkie wysiłki mają na celu wydalanie przez pacjenta substancji toksycznych. W tym celu stosuje się  wodę mineralną i napoje owocowe, które tworzą zarówno płyn jak i uzupełniają niedobór witamin w organizmie.

Przewiń do góry