Bezsenność i pocenie się w nocy

Nocne poty są uciążliwe. Mogą też być objawem problemu medycznego, takiego jak zaburzenia równowagi hormonalnej, rak lub infekcja. Uderzenia gorąca lub rumieńce, które są objawami porównywalnymi z nocnymi potami, mogą potencjalnie wskazywać na stan chorobowy.

 

Bardzo ważne jest, abyś porozmawiał z lekarzem o swoich potach nocnych, jeśli ich doświadczasz. Istnieje kilka przyczyn i sposobów leczenia, które należy zbadać, a niektóre z nich mogą wymagać szybkiego leczenia.

 

Rozpoznawanie nocnych potów

Uczucie spocenia się lub przegrzania w nocy może być wyrażone na wiele sposobów, a Ty możesz mieć wyraźne objawy nocnych potów lub mieszankę wielu innych doznań, takich jak uderzenia gorąca i zaczerwienienie.

 

Nocne pocenie się charakteryzuje się poceniem się tak obfitym, że pościel staje się wilgotna i trzeba ją zmieniać.

 

Uderzenia gorąca to krótkotrwałe, bardzo gorące odczucia, które mogą zaczynać się w klatce piersiowej lub ramionach i przechodzić na twarz. Mogą występować o każdej porze dnia, nie tylko w nocy.

 

Rumieniec to szybki wzrost temperatury ciała, który powoduje, że skóra staje się różowa lub zaczerwieniona.
Korzystne może być podjęcie próby szczegółowego przemyślenia objawów przed spotkaniem z lekarzem, ponieważ przedstawiony przez pacjenta opis może pomóc w postawieniu diagnozy.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

Przyczyny

Jeśli Ty lub twoje dziecko doświadczacie nocnych potów, powinieneś ocenić ostatnie zmiany w otoczeniu, a także to, czy występują u ciebie dodatkowe objawy, takie jak gorączka, utrata wagi, złe samopoczucie lub niepokój.

 

Środowisko

Niektóre lub wszystkie objawy mogą być spowodowane przez środowisko, w którym śpisz.

 

Jest to szczególnie częste w przypadku małych dzieci, które nie zawsze same wybierają ubrania i koce.

 

Pocenie się i uczucie zbyt wysokiej temperatury w nocy może być spowodowane zbyt grubą piżamą, zbyt dużą ilością koców na łóżku lub zbyt wysoko ustawionym termostatem.

 

Ponieważ nie wszystkie pomieszczenia w domu są ogrzewane lub chłodzone w tym samym stopniu, dziecko może spać w miejscu, które jest cieplejsze, niż się spodziewasz. Spanie bez klimatyzacji lub w miejscu, w którym nie można regulować temperatury, może spowodować, że w nocy w pokoju będzie nieprzyjemnie gorąco.

 

Problemy medyczne

Nie należy lekceważyć nawracających nocnych potów, które nie mają źródła środowiskowego. Zazwyczaj obniżenie temperatury lub spanie w lżejszym przykryciu nie złagodzi objawów, jeśli przyczyną nocnych potów jest problem medyczny, a nie czynnik środowiskowy.

 

Poniżej wymieniono najczęściej występujące zaburzenia medyczne, które mogą wywoływać nocne poty:

 

Menopauza/perimenopauza: Zmiany w poziomie estrogenu i progesteronu podczas menopauzy i perimenopauzy zaburzają regularną regulację temperatury ciała. Chociaż uderzenia gorąca są bardziej powszechne niż poty po menopauzie, jest to jedna z najczęstszych przyczyn nocnego pocenia się.

 

Infekcje: Każda choroba wywołująca wysoką gorączkę, czy to bakteryjna, wirusowa, czy pasożytnicza, może powodować uczucie gorąca i pocenie się o każdej porze dnia i nocy. Infekcje zagrażające życiu, takie jak zapalenie kości i szpiku kostnego lub zapalenie wsierdzia, mogą powodować nocne poty, nadmierne pocenie się, nerwowość, wymioty i ogólne osłabienie.

 

Otyłość/zwiększenie masy ciała: Otyłość może powodować uczucie gorąca i pocenie się. Jest to bardziej powszechne podczas intensywnego wysiłku fizycznego, choć może występować także w nocy.

 

Cukrzyca: Wysoki i niski poziom cukru we krwi może powodować ciągłe pocenie się, które w nocy może być jeszcze bardziej nasilone przez grubą pościel lub piżamę. Cukrzyca powoduje hiperglikemię (wysoki poziom cukru we krwi), a hiperglikemia może być nadmiernie leczona, co prowadzi do niskiego poziomu cukru we krwi.

 

Zaburzenia tarczycy: Nadczynność tarczycy charakteryzuje się utratą masy ciała i pobudzeniem, a często towarzyszy jej uczucie przegrzania, co może powodować pocenie się w ciągu dnia lub w nocy.

 

Choroby zapalne i autoimmunologiczne: Choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń i nieswoiste zapalenie jelit, charakteryzują się gorączką, stanem zapalnym i przerywanym bólem. W wyniku zaostrzenia choroby mogą wystąpić nocne poty i rumieńce.
Problemy ze snem, takie jak zespół niespokojnych nóg, koszmary senne i bezdech senny, mogą powodować nocne pocenie się, które jest zwykle spowodowane przewracaniem się i przekręcaniem.

 

Lęk: Silne pobudzenie i bezsenność w nocy mogą powodować pocenie się, które niekiedy jest spowodowane przewracaniem się z boku na bok.

 

Nadpotliwość idiopatyczna: Występuje wtedy, gdy dana osoba nadmiernie się poci bez wyraźnej przyczyny medycznej. Nadpotliwość idiopatyczna powoduje nadmierne pocenie się w każdej chwili, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, i często wiąże się z przykrym zapachem ciała. Upośledzenie autonomicznego układu nerwowego może być spowodowane neuropatią autonomiczną, chorobą kręgosłupa, chorobą przysadki mózgowej, a w rzadkich przypadkach urazem głowy lub udarem mózgu. Niektóre z objawów to gorączka, dreszcze, zaczerwienienie i pocenie się.

Podsumowanie

Nocne poty mogą zakłócać sen, powodując zmęczenie, gdy nie jesteś wypoczęty. Niezależnie od tego, czy Ty lub Twoje dziecko ma nocne poty, powinieneś spróbować dowiedzieć się, czy istnieje przyczyna środowiskowa.

 

Jeśli Ty lub twoje dziecko cierpicie na nocne poty przez tydzień lub dłużej bez wyraźnej przyczyny środowiskowej, powinieneś skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania dokładnej diagnozy i odpowiedniej terapii.

Przewiń do góry