Bezsenność i koszmary – jakie są tego przyczyny?

Koszmar senny to niepokojący sen, który budzi człowieka i wiąże się z nieprzyjemnymi emocjami, takimi jak niepokój czy przerażenie. Koszmary senne są powszechne wśród młodzieży, ale mogą się przytrafić każdemu w każdym wieku. Koszmary zwykle nie są powodem do niepokoju.

 

Koszmary mogą pojawić się między trzecim a szóstym rokiem życia i zwykle zanikają do dziesiątego roku życia. W okresie dojrzewania i młodości u dziewcząt koszmary występują częściej niż u chłopców. U niektórych osób pojawiają się one w wieku dorosłym, a u innych trwają przez całe życie.

 

Chociaż sny są powszechne, zaburzenia snu są rzadkie. Zaburzenia snu pojawiają się, gdy sny występują często, powodują dyskomfort, przerywają sen, zakłócają codzienne funkcjonowanie lub wywołują lęk przed snem.

 

Objawy

W drugiej połowie nocy istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia koszmarów sennych. Koszmary mogą pojawiać się rzadko lub regularnie, być może wiele razy w ciągu nocy. Epizody są zwykle krótkie, ale powodują przebudzenie, a ponowne zaśnięcie może być trudne.

 

Koszmar senny może zawierać następujące elementy:

 

 • Sen wydaje się żywy i autentyczny, jest dość niepokojący, często nasila się w miarę upływu czasu.
 • Fabuła Twojego snu dotyczy głównie zagrożeń dla Twojego bezpieczeństwa lub przetrwania, ale może również zawierać nieprzyjemne elementy.
 • Twój sen spowodował, że się obudziłeś.
 • W wyniku tego snu jesteś przerażony, zdenerwowany, wściekły, smutny lub zdegustowany.
 • Pocisz się lub masz przyspieszone bicie serca, gdy leżysz w łóżku.
 • Po przebudzeniu możesz jasno myśleć i przypominać sobie wydarzenia ze snu.
 • Sen wywołuje niepokój, co utrudnia ponowne zaśnięcie.

Koszmary senne uznaje się za chorobę tylko wtedy, gdy wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

 

 • W ciągu dnia znaczne cierpienie lub osłabienie, takie jak niepokój lub uporczywe przerażenie, lub nocne obawy przed przeżyciem kolejnego koszmaru.
 • Problemy z koncentracją lub pamięcią albo niemożność przestania myśleć o obrazach ze snów.
 • Senność, znużenie lub brak energii w ciągu dnia
 • Problemy z funkcjonowaniem w pracy, szkole lub w sytuacjach społecznych
 • Problemy z zachowaniem przed snem lub lęk przed ciemnością
 • Posiadanie dziecka, które cierpi na zaburzenia snu, może powodować poważne zakłócenia snu i udrękę dla rodziców lub opiekunów.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

Przyczyny

Lekarze określają koszmary senne jako parasomnię, czyli rodzaj zaburzenia snu charakteryzujący się nieprzyjemnymi doznaniami, które pojawiają się podczas zasypiania, snu lub budzenia się. Koszmary senne często pojawiają się podczas fazy REM (rapid eye movement) snu. Dokładna etiologia koszmarów sennych nie jest znana.

 

Koszmary mogą być wywoływane przez różne okoliczności, w tym:

 

Lęk lub stres. Koszmary mogą być wywołane przez codzienne troski, takie jak kryzys w domu lub w szkole. Taki sam wpływ może mieć znacząca zmiana, np. przeprowadzka lub utrata bliskiej osoby. Lęk jest związany z większym prawdopodobieństwem wystąpienia koszmarów.

 

Trauma. Koszmary senne są powszechne po stresującym zdarzeniu, takim jak wypadek, zranienie, wykorzystanie fizyczne lub seksualne albo inne traumatyczne wydarzenie. Pacjenci z zespołem stresu pourazowego często miewają koszmary (PTSD).

 

Niedobór snu. Zmiany w harmonogramie, które powodują nieregularne godziny snu i czuwania lub które zakłócają lub zmniejszają ilość otrzymywanego snu, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia koszmarów sennych. Koszmary są bardziej prawdopodobne u osób cierpiących na bezsenność.

 

Leki. Niektóre leki, takie jak leki przeciwdepresyjne, leki na ciśnienie krwi, beta-blokery oraz leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona lub pomagające rzucić palenie, mogą powodować koszmary senne.

 

Nadużywanie narkotyków. Używanie lub odstawienie alkoholu i narkotyków rekreacyjnych może powodować koszmary senne.

 

Inne problemy. Koszmary mogą być związane z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. Koszmary mogą występować w związku z pewnymi zaburzeniami medycznymi, takimi jak choroby serca lub nowotwory. Występowanie koszmarów może być związane z innymi problemami ze snem, które zakłócają zdrowy sen.

 

Przerażające książki i filmy. Czytanie przerażających powieści lub oglądanie niepokojących filmów, zwłaszcza przed snem, może u niektórych osób wywoływać koszmary.

 

Elementy ryzyka

Koszmary senne są bardziej prawdopodobne w rodzinach, w których jedna lub więcej osób ma w przeszłości koszmary senne lub inne parasomnie senne, takie jak mówienie podczas snu.

 

Zaburzenia związane z koszmarami sennymi mogą prowadzić do następujących powikłań:

 

 • Nadmierna senność w ciągu dnia, która może powodować problemy w szkole lub pracy, a także trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków, takich jak prowadzenie samochodu i koncentracja.
 • Problemy z nastrojem, takie jak rozpacz lub niepokój spowodowane uporczywymi snami
 • Strach przed pójściem do łóżka lub snem z obawy przed kolejnym koszmarnym snem
 • Myślenie samobójcze lub próby samobójcze
Przewiń do góry