Bezsenność – do jakiego lekarza się udać?

Prawdopodobnie zastanawiasz się jaki lekarz leczy bezsenność. Lekarz pierwszego kontaktu może naprawdę pomóc w radzeniu sobie z tą chorobą. Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze snem, może on zalecić Ci wizytę u specjalisty w dziedzinie medycyny snu, neurologa, psychologa, psychiatry lub nawet lekarza.

 

Bezsenność może być poważnym problemem, ponieważ nie tylko zaburza rytm snu, ale także codzienne czynności. Prawdopodobnie próbowałeś już zmienić swoje nawyki, aby rozwiązać ten problem, ale jeśli objawy bezsenności są następujące, możesz potrzebować innej strategii:

 

 • Trwa dłużej niż cztery tygodnie.
 • Przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, czasami do tego stopnia, że może upośledzać funkcjonowanie.
 • Kiedy pacjent budzi się kilka razy w ciągu nocy z trudem łapiąc oddech, podejrzewa się że może to być oznaką poważniejszego schorzenia, takiego jak bezdech senny.

 

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

Niezależnie od tego, jak niewielki lub poważny jest stopień bezsenności, należy najpierw skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz ten będzie znał najdokładniejszy wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta i będzie w stanie doradzić najlepszy sposób postępowania. Może on zalecić różne metody leczenia, od prostej modyfikacji stylu życia po dostosowanie leków w razie potrzeby. Jeśli te metody leczenia okażą się nieskuteczne, lekarz może zalecić wizytę u specjalisty.

 

Pediatra

Jeśli Twoje dziecko cierpi na bezsenność, skonsultuj się z lekarzem. Lekarze pediatrzy przeszli specjalne szkolenie w zakresie opieki nad dziećmi. W większości przypadków bezsenność u dzieci oznacza obecność dodatkowych zaburzeń leżących u jej podłoża. W takim przypadku lekarz może skierować Cię do innego specjalisty dziecięcego, na przykład pediatry rozwojowo-behawioralnego.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

 

EKSPERT W DZIEDZINIE MEDYCYNY SNU

Medycyna snu to specjalizacja, którą mogą uzyskać lekarze, pediatrzy, neurolodzy i lekarze innych specjalności. Jeśli Twój lekarz pierwszego kontaktu nie posiada certyfikatu w tej dziedzinie, może skierować Cię do jednego z tych ekspertów, którzy są wykształceni w zarządzaniu i diagnozowaniu zaburzeń snu.

 

Neurolog

Neurolodzy mają duże doświadczenie w leczeniu chorób układu nerwowego, a bezsenność może być oznaką braku równowagi chemicznej w mózgu. Pomagają oni leczyć zespół niespokojnych nóg, który jest znaną przyczyną bezsenności.

 

Psycholog lub psychiatra

Psychologowie i psychiatrzy posiadają pewne wspólne umiejętności zawodowe, ale kluczowa różnica polega na tym, że psychiatra może przepisywać leki, natomiast psycholog nie. Psychiatrzy diagnozują i leczą choroby psychiczne, natomiast psychologowie badają zachowanie i procesy psychiczne. Jeśli cierpisz na bezsenność, każdy z tych zawodów może zapewnić Ci leczenie w formie poradnictwa lub terapii behawioralnej. Jeśli przyczyną problemów ze snem jest inna choroba psychiczna, psychologowie mogą ją również zidentyfikować i leczyć.

 

Lekarze medycyny komplementarnej i alternatywnej

Joga i medytacja to uzupełniające i alternatywne metody terapii, które można stosować w celu złagodzenia bezsenności. Korzystne może być również leczenie masażem. Wszystkie te strategie mają jedną wspólną cechę: pomagają się zrelaksować i uwolnić od stresu, który zakłóca sen. Zmniejszają one także potrzebę stosowania terapii farmakologicznych, ponieważ leki nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem w każdej sytuacji.

 

Psycholog może nawet zachęcić pacjenta do wypróbowania strategii zintegrowanej. Czasami jest to jedyny sposób na osiągnięcie długotrwałego postępu i lepszego samopoczucia. Niektóre ośrodki oferują bezpłatne konsultacje i mogą odpowiedzieć na pytania dotyczące korzyści płynących z terapii lub bardziej zintegrowanego podejścia.

 

Przygotowanie do wizyty

Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u lekarza rodzinnego. Lekarz może zaproponować specjalistę z podanej listy, może też zasugerować inne zmiany w stylu życia. W każdym przypadku należy być przygotowanym na to, że lekarz będzie zadawał pytania, a pacjent będzie odpowiadał na nie.

 

Pytania które należy zadać lekarzowi:

 • Czy będę musiał przyjmować leki?
 • Czy jest jakaś alternatywa dla stosowania leków?
 • Jak długo będę wymagał leczenia?
 • Co jest przyczyną moich problemów ze snem?

 

Lista pytań, na które powinieneś być przygotowany:

 • Czy zauważyłeś jakieś nowe wydarzenia w domu lub w pracy, które powodują u Ciebie stres?
 • Czy jest coś w Twoim życiu, co sprawia, że czujesz się przygnębiony lub niespokojny?
 • Czy zażywasz jakieś leki?
 • Jak wygląda Twój obecny cykl snu?
 • Czy podczas leżenia drgają Panu/Pani mięśnie?

Teraz, kiedy już wiesz jaki lekarz leczy bezsenność, czas umówić się na wizytę, aby przywrócić swój sen na właściwe tory.

Przewiń do góry