Bezsenność a rak i choroby nowotworowe

Jakie rodzaje zaburzeń snu są typowe dla pacjentów z chorobą nowotworową?

Problemy ze snem, takie jak niemożność zaśnięcia i/lub utrzymania snu, znane jako bezsenność, są częste wśród pacjentów z chorobą nowotworową.

 

Co jest przyczyną zaburzeń snu?

Problemy ze snem mogą być spowodowane skutkami ubocznymi leczenia, przyjmowanymi lekami, dłuższym pobytem w szpitalu, stresem i innymi czynnikami. Według badań nawet połowa pacjentów z chorobą nowotworową ma problemy ze snem podczas leczenia.

 

Jak oceniane są zaburzenia snu?

Aby odpowiednio rozpoznać i leczyć zaburzenia snu, lekarz lub specjalista ds. zaburzeń snu może przeprowadzić badanie, które może obejmować polisomnogram (nagrania uzyskane podczas snu, wskazujące fale mózgowe, częstość oddychania i inne czynności, takie jak rytm serca). Ponieważ problemy ze snem mogą się zmieniać z upływem czasu, konieczne może być ponawianie badań co pewien czas. Dowiedz się, czy badanie snu może być korzystne, czego się spodziewać i co może przepisać lekarz po badaniu snu.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

 

Jakie znaczenie ma dobry sen?

Prawidłowy sen jest korzystny zarówno dla Twojego fizycznego, jak i emocjonalnego samopoczucia. Dobry sen może pomóc Ci jaśniej myśleć, obniżyć ciśnienie krwi, zwiększyć apetyt i wzmocnić układ odpornościowy. Problemy ze snem, które utrzymują się przez dłuższy czas, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia lęku lub depresji.

 

Metody radzenia sobie z problemami ze snem

Jeśli masz problemy ze snem, porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej, aby uzyskać potrzebną pomoc. Zarówno Ty, jak i Twój zespół medyczny możecie podjąć pewne działania, które pomogą Ci znów dobrze spać.

 

  • Poinformuj swojego lekarza o wszelkich problemach związanych ze snem. Podjęcie terapii w przypadku takich problemów, jak dyskomfort lub inne działania niepożądane, w tym trudności z oddawaniem moczu i pęcherza lub biegunka, może pomóc Ci lepiej spać.

 

  • Korzystne może być leczenie relaksacyjne i terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Metody te mogą pomóc pacjentowi w zrelaksowaniu się. Terapeuta CBT może na przykład pomóc pacjentowi w nauce przekształcania negatywnych postaw i przekonań dotyczących snu w dobre. Korzystne mogą być także takie techniki, jak rozluźnianie mięśni, wizualizacja i autohipnoza.

 

  • Wprowadź dobre nawyki nocne. Kładź się do łóżka tylko wtedy, gdy jesteś zmęczony, w cichym, ciemnym pokoju i na wygodnym łóżku. Jeśli nie możesz zasnąć, wyjdź z łóżka i wróć do niego, gdy będziesz zmęczony. Na kilka godzin przed snem przestań oglądać telewizję lub korzystać z innych gadżetów elektronicznych. Przed snem nie należy pić dużej ilości płynów ani spożywać obfitych posiłków. O ile ważne jest, aby pozostać aktywnym w ciągu dnia poprzez regularne ćwiczenia, o tyle wykonywanie ich na kilka godzin przed snem może utrudnić zaśnięcie.

 

  • Można podać leki nasenne. Jeśli inne metody zawiodą, lekarz może przepisać leki nasenne na określony czas. Wybór leku nasennego będzie zależał od indywidualnego stanu pacjenta (np. trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu), a także od innych przyjmowanych przez niego leków.

Omawianie problemów ze snem z lekarzem

Przed wizytą u lekarza zrób listę pytań, które chcesz zadać. Rozważ umieszczenie na liście następujących pytań:

 

  • Dlaczego mam problemy ze snem?
  • W jakich sprawach powinienem się z Tobą skontaktować?
  • Jakie działania mogę podjąć, aby poprawić jakość mojego snu?
  • Czy mógłbyś wskazać terapeutę zajmującego się leczeniem zaburzeń snu, który mógłby mi pomóc w rozwiązaniu moich problemów?
  • Czy zalecane są dla mnie leki na sen?
Przewiń do góry