Alkohol i bezsenność – wpływ alkoholu na jakość snu

Czym jest bezsenność?

Ogólnie rzecz biorąc, bezsenność definiuje się jako problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu lub zbyt wczesne budzenie się i niemożność ponownego zaśnięcia. Utrata snu jest wystarczająca, by powodować problemy w codziennym życiu i występuje co najmniej 3 noce w tygodniu przez ponad 3 miesiące.

 

Niedostateczna ilość snu niesie ze sobą poważne konsekwencje oraz ryzyko. Bezsenność może być bardzo niebezpieczna. Brak snu powoduje osłabienie uwagi i koncentracji, a utrzymująca się bezsenność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem depresji, nadciśnienia i zawałów serca. Osoby cierpiące na bezsenność mogą opuszczać pracę, mieć obniżoną wydajność i ogólnie obniżoną jakość życia.

 

Osoby zmęczone z powodu bezsenności są także bardziej narażone na wypadki. Jedno z badań wykazało, że u osób cierpiących na bezsenność ryzyko wypadku w domu w ciągu ostatniego roku wynosiło ponad 20%, ryzyko wypadku w pracy – ponad 10%, 9% zasnęło podczas prowadzenia samochodu, a ponad 4% miało wypadek samochodowy związany z bezsennością.

 

W związku z tym osoby cierpiące na bezsenność często próbują leczyć ją na własną rękę. Szacuje się, że od 15% do 30% osób przyznaje, że pije, aby poradzić sobie z bezsennością. Chociaż początkowo alkohol może powodować uspokojenie, to z czasem powoduje poważne zaburzenia jakości snu.

 

ArenaSnu.pl poleca na bezsenność:

 

-15%
Kapsułki Pure Mente zawierają naturalne ekstrakty roślinne i witaminowe, które zadbają o Twój zdrowy sen. Te naturalne składniki zamknięte zostały w łatwej do połknięcia kapsułce, by pomóc Ci pożegnać się z bezsennością.
Redukcja stresu
Szybkie zasypianie
Głęboki sen
Zwiększona regeneracja

 

Czy alkohol może powodować bezsenność?

Jak wspomniano wcześniej, alkohol może zarówno przyspieszać a zarazem utrudniać zasypianie. Badania sugerują, że negatywny wpływ alkoholu na sen jest różny i zależy od dawki. Coraz więcej badań wskazuje na związek między uzależnieniem od alkoholu a zaburzeniami snu, takimi jak bezsenność. Częstotliwość występowania bezsenności u osób uzależnionych od alkoholu szacuje się na 35-80%, co jest wartością znacznie powyżej średniej. Badania wykazały także związek między nadmiernym piciem alkoholu a zaburzeniami snu. Alkohol hamuje neuroprzekaźniki, które aktywują komórki mózgowe odpowiedzialne za stan czuwania. Może to zaburzać cały cykl snu i wybudzania tym samym zakłócając sen i potencjalnie predysponując daną osobę do bezsenności.

 

Wpływ alkoholu na fazę snu REM

Wyróżnia się dwa rodzaje faz snu: sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) i sen NREM Wykazano, że spożywanie alkoholu może potencjalnie zaburzać praktycznie wszystkie aspekty snu, w tym zarówno sen REM, jak i sen NREM

 

Mimo że badania są nieco niejasne, a wyniki niejednoznaczne, wydaje się, że spożywanie alkoholu ogólnie obniża jakość snu REM. Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazują obniżoną jakość snu w przypadku długotrwałego spożywania alkoholu. Te problemy z jakością snu mogą utrzymywać się przez miesiące lub lata po zaprzestaniu używania alkoholu, ale z czasem mogą ulec poprawie wraz z utrzymaniem abstynencji.

 

Dlaczego alkohol powoduje senność?

Ponieważ alkohol ma działanie uspokajające, może wywoływać uczucie senności. Jednym z głównych efektów działania alkoholu jest wzmocnienie funkcji neuroprzekaźnika – kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), głównego neuroprzekaźnika hamującego w organizmie. Mówiąc prościej, GABA spowalnia wszystkie procesy. To spowolnienie aktywności mózgu może przyczynić się do poczucia zmęczenia, przez co człowiek czuje się bardziej senny

 

I choć może się to wydawać powodem, dla którego warto sięgnąć po alkohol aby poradzić sobie z bezsennością, to jednak przy ciągłym spożyciu alkoholu szybko rozwija się tolerancja na uspokajające działanie alkoholu. Ten szybki rozwój tolerancji wiąże się z częstszym samodzielnym spożywaniem alkoholu przed snem, co może prowadzić do zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, czyli po prostu alkoholizmu.

Przewiń do góry